Seria o Cukierku

Cukierek, pręgowany dachowiec z plamką na nosie, to najbardziej niezwykły kot na świecie: jeździ na mecze hokejowe, jest aktorem w teatrze, straszy sąsiadów, udaje ducha, codziennie odprowadza swojego ludzkiego przyjaciela do przedszkola, zna się na godzinach i potrafi układać klocki lego. Zajmuje się głównie jedzeniem, spaniem i rozrabianiem, ceni dobrą zabawę oraz niezależność i nieustannie przysparza mieszkającym z nim ludziom kłopotów, a ci mimo to – kochają go bardzo. Książki o Cukierku wyróżnia świetny humor, doskonały – prosty i zrozumiały dla najmłodszych, a równocześnie bardzo bogaty – język oraz uniwersalne wartości, jakie przekazuje.

Rozpoczynająca, składającą się z 10 pozycji serię, książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została wpisana w 2017 roku na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III).

Seria o psie Riko

Riko, sprytny owczarek border collie, ma naprawdę wielkie serce i rzadką umiejętność: można się z nim porozumieć! Wystarczy wiedzieć, że gdy szczeka dwa razy – to się na coś zgadza, gdy zaś zaszczeka raz – wręcz przeciwnie… A to tylko jedna z jego niesamowitych umiejętności!
Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda życie najbardziej niezwykłego na świecie psa, mieszkającego z najzwyczajniejszą na świecie rodziną – koniecznie sięgnijcie po trzy części jego przygód. Dlaczego pewna kotka namiętnie poluje na… skarpetki, a pewna koza paraduje po ogródku… w kaloszu na głowie? Co zrobić, gdy jamnik z sąsiedztwa marzy o karierze psa pasterskiego i ma depresję? Jak dać nauczkę nieznośnym Bliźniakom, którzy nieustannie robią wszystkim głupie kawały? Czy warto zorganizować domowe konkursy poetyckie i pisać wiersze? Dlaczego „psielęgniarka” musi czasem opiekować się chorymi ludźmi? Czy ciotki mogą mieć dredy i tatuaże? Jak wygląda „dzień roboczy” czworonoga? Czy pies może zaprzyjaźnić się z jeżem i być artystą malarzem? No i gdzie, do diaska, zniknął żółw-filozof Platon?

Seria o Górnym Śląsku 

Napisane w śląskim etnolekcie oraz literackim języku polskim książki opisują losy wielkich Ślązaków, którzy dzięki przyrodzonym przymiotom — talentowi, pracowitości, wytrwałości — zmienili losy swego państwa, a często nawet świata, dokonując czegoś, co zwykłym zjadaczom chleba wydaje się rzeczą niemożliwą do zrealizowania. Historie o wielkich ludziach i niezwykłych wydarzeniach z historii Górnego Śląska – które, choć fascynujące, nie są powszechnie znane – z pewnością zainteresują nie tylko dzieci, ale wszystkich tych, których fascynuje historia i tradycje tego niezwykłego regionu. 

Bohaterami książek Waldemara Cichonia są m.in.: św. Jadwiga Śląska i jej syn — Henryk Pobożny, industrialista i przemysłowiec Karol Godula, „polski Wallenberg” Henryk Sławik, urodzony w Katowicach wybitny himalaista Jerzy Kukuczka, konstruktor najlepszych lokomotyw na świecie — Robert Hermann Garbe, Ernest Wilimowski — najlepszy z piłkarzy, których dał światu Śląsk czy Oskar Troplowitz — wynalazca słynnego kremu Nivea, inżynier i przemysłowiec John Baildon, „Kopernik ula” – ksiądz Jan Dzierżon, podróżnik i odkrywca Emin Pasza, poliglota wszech czasów – Emil Krebs, malarze z tzw. Grupy Janowskiej, polski fiat 126p czy słynny mecz hokejowy Polska-ZSRR z 1976 roku.

Książka „Tam, kaj rodzom się djamynty” została napisana i wydana w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2017. 

„Bebok, heksa i inksi”.

Górny Śląsk zawsze był magiczny, magią przesiąknięty. Zamieszkiwali go nie tylko ludzie, ale też bohaterowie niniejszej książki. Byli tu zawsze – gdy Najpiękniejsze Miejsce na Ziemi było porośnięte gęstym lasem, i gdy stawało się potęgą gospodarczą, zindustrializowanym regionem pełnym kopalń, hut i innych świątyń techniki. Przetrwali, choć z tej przestrzeni, zwłaszcza w czasie kilku ostatnich dekad, byli systematycznie rugowani przez Nowe – w tym głównie przez globalne „nowe świeckie tradycje”, jak powiedziałby Mistrz Bareja. Walentynki i Halloween, smoki z Hollywood czy nastoletnie wampiry dość skutecznie wyparły ze świadomości kolejnych pokoleń śląskich dzieci beboka, utopca, heksę czy szczigę.

To o nich jest ta książka.

Wbrew pozorom, to nie jest książka dla dzieci, choć o dziecięcych sprawach traktuje. Waldemar Cichoń, autor m.in. bestsellerowej serii książek o przygodach kota Cukierka, oraz znakomity katowicki malarz akwarelista Grzegorz Chudy,zabierają Czytelników w świat swojego dzieciństwa, opowiadając o istotach, którymi ich niegdyś straszono i dyscyplinowano. „Bebok, heksa i inksi” to pełne humoru, dwujęzyczne – napisane po śląsku i po polsku – pięknie zilustrowane gawędy o najważniejszych postaciach górnośląskiej mitologii oraz demonologii, znanych kiedyś każdemu dziecku. 

Absolutne mustread dla wielbicieli regionalnej kultury i tradycji.

Skrzat

Tomek, sprawiający kłopoty dwunastolatek, historie o takich istotach, jak skrzaty, wkładał między bajki. Do czasu, gdy przypadkowo zniszczył dom pewnego niewielkiego osobnika w czerwonej czapeczce… i nieopatrznie zaproponował mu gościnę w swoim domu. Czy trzeba dodawać, że ta znajomość wywróciła życie chłopca do góry nogami? Nowy przyjaciel nosi dziwaczne imię, mówi wyłącznie wierszem, potrafi znikać, gdy zechce i gra
w szachy z kotami. Jest odrobinę nieokrzesany, choć ma naprawdę złote serce i chętnie pomaga innym – na przykład w zdobyciu przyjaciół, poprawie szkolnych ocen lub staniu się… poetą. „Skrzat” to pełna humoru i zwariowanych wydarzeń – ale też wzruszeń – niezwykła historia o przyjaźni i dorastaniu.

Witajcie w Wynalazkowie

Tosia i Tosiek muszą spędzić wakacje w Wynalazkowie – mieście, w którym mieszkają wyłącznie wynalazcy. Boją się nudy, jednak od razu wpadają w sam środek potężnej oraz szalonej afery kryminalno-szpiegowskiej. Czy uda się uratować świat przed niecnymi zakusami pewnego geniusza zła? Nad jakim epokowym odkryciem pracuje wuj Inwentoriusz? Kim jest tajemniczy Czarny Kapelusz i jakie ma zamiary? Czy najlepszy detektyw świata może być robotem? Jak skonstruować kurę trojańską? O tym wszystkim przeczytacie w „Witajcie w Wynalazkowie” – najnowszej książce Waldemara Cichonia, autora m.in. bestsellerowego cyklu o kocie Cukierku.